Znamy Laureatów 2. edycji konkursu Laur Dostępności
Na scenie stoją trzej mężczyźni w garniturach. Jeden z nich przemawia przy mikrofonie. W tle na dużym ekranie, na białym tle widoczna grafika z nazwą laureata.

16 listopada 2024 r., podczas 29. Wielkiej Gali Integracji poznaliśmy zwycięzców 2. edycji konkursu Laur Dostepności. 

Konkurs Laur Dostępności jest organizowany od 2023 r. i powstał w celu promowania obiektów, które dzięki modernizacjom stały się bardziej dostępne dla seniorów, rodzin z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Nagrody przyznawane są w trakcie Wielkiej Gali Integracji. Konkurs skierowany jest do instytucji publicznych jak również spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych czy Towarzystw Budownictwa Społecznego, które zrealizowały inwestycje likwidujące bariery architektoniczne i skorzystały ze wsparcia Funduszu Dostępności, który stanowi element rządowego programu Dostępność Plus.

Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach – Obiekt mieszkalny oraz Obiekt użyteczności publicznej i usług lokalnych. W kategorii Obiekt mieszkalny Kapituła zdecydowała się przyznać dwie nagrody ex aequo. W każdej z kategorii Laureat otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł, którą będzie mógł przeznaczyć na dalszą poprawę dostępności, uatrakcyjnienie obiektu i jego otoczenia lub inne działania sprzyjające integracji mieszkańców. 

Nagrodę główną w kategorii Obiekty mieszkalne otrzymał budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Jana Bytnara "Rudego" 12a w Opolu. Nagrodzono przebudowę wejścia, dwóch szybów windowych i wymianę wind, które znacząco poprawiły dostępność dla osób starszych, rodzin z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Kapituła konkursu wyróżniła Spółdzielnię za kompleksowe dostosowanie budynku i konsekwentne działania na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców. 

Nagrodę ex aequo w kategorii Obiekty mieszkalne otrzymała Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa za szeroko zakrojoną modernizację, która objęła aż 18 budynków wielorodzinnych. Zapewnienie dostępu do wind bezpośrednio z poziomu terenu oraz wymiana 26 dźwigów osobowych na zgodne ze standardami dostępności poprawiły warunki życia kilku tysięcy mieszkańców, w tym rodzin z dziećmi, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. 

Kapituła konursu przyznała nagrodę główną w kategorii Obiekty użyteczności publicznej budynkowi Starostwa Powiatowego w Myślenicach za gruntowną i kompleksową modernizację, która znacząco poprawiła dostępność budynku. Zakres prac obejmował m.in. odświeżenie elewacji, budowę windy, nowej klatki schodowej oraz pochylni, a także dostosowanie toalet i przebudowę wejścia oraz korytarzy, co umożliwiło łatwy dostęp do wszystkich kondygnacji. Dzięki inwestycji trzy jednostki organizacyjne powiatu, dotąd rozproszone w różnych częściach miasta, zostały przeniesione do jednego, w pełni dostępnego budynku.

Nasi Partnerzy