Konkurs Laur Dostępności 2024 - edycja II
Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Banku Gospodarstwa Krajowego
REGULAMIN KONKURSU
§ 1. Postanowienia ogólne
- Organizatorem Konkursu Laur Dostępności 2024 – II edycja (dalej: Konkurs) jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji z siedzibą w Warszawie, ul. Dzielna 1 (kod: 00-162), KRS 0000102130, NIP 524 13 92 300, REGON: 011942877, a Współorganizatorem - Bank Gospodarstwa Krajowego z siedzibą w Warszawie, Al. Jerozolimskie 7, 00-955 Warszawa, adres do korespondencji: VARSO 2 ul. Chmielna 73, 00-801 Warszawa, działający na podstawie ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz rozporządzenia Ministra Rozwoju dnia 16 września 2016 r. w sprawie nadania statutu Bankowi Gospodarstwa Krajowego, posiadający NIP: 525-00-12-372 oraz REGON: 000017319.
- Organizator w porozumieniu ze Współorganizatorem powołuje 9 osobową Kapitułę Konkursu, składającą się z przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego oraz osób zaproponowanych przez obie organizacje.
- Członkowie Kapituły Konkursu pełnią swoją funkcję nieodpłatnie.
- Prace organizacyjne, w tym prace sekretariatu Konkursu, prowadzić będzie Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
- Konkurs jest organizowany za pośrednictwem Internetu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Konkurs rozpoczyna się w dniu 12 czerwca 2024 r. o godz. 12:00 i kończy się w dniu 31 lipca 2024 r. o godz. 23:59.
- Publikowane przez Organizatora materiały dotyczące Konkursu, niezależnie od formy i miejsca publikacji, mają charakter wyłącznie informacyjny. Wiążący charakter ma jedynie Regulamin Konkursu Laur Dostępności 2024 (dalej: Regulamin).
§ 2. Cel Konkursu
Celem Konkursu jest promowanie dobrych praktyk ukierunkowanych na likwidację barier architektonicznych oraz wyróżnienie najlepszych rozwiązań w zakresie dostosowywania budynków do potrzeb wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami, opiekunów z małymi dziećmi lub osób starszych.
§ 3. Warunki uczestnictwa w Konkursie
- Udział w Konkursie jest dobrowolny i nieodpłatny.
- W Konkursie mogą brać udział wyłącznie podmioty, które zrealizowały inwestycje z programu Fundusz Dostępności – Dostępność Plus (dalej: Uczestnik), do których zalicza się:
1) jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną;
2) podmioty administracji rządowej, m.in. państwowe osoby prawne, w tym jednostki od nich zależne;
3) spółki komunalne oraz inne podmioty zależne od jednostek samorządu terytorialnego;
4) inne niewymienione wyżej jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną;
5) podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki; instytucje kultury;
6) instytucje kultury;
7) spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe;
8) osoby fizyczne posiadające budynki mieszkalnictwa wielorodzinnego;
9) organizacje pozarządowe w rozumieniu Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jeżeli prowadzą statutową działalność ukierunkowaną na wsparcie osób o szczególnych potrzebach – w szczególności osób z niepełnosprawnościami lub osób starszych. - Podmiot może zgłosić się do konkursu ponownie w kolejnej edycji zgłaszając ten sam obiekt, jeśli nie był on wcześniej nagrodzony. Nagroda może być przyznana tylko 1 (słownie: jeden) raz dla tego samego obiektu.
- Uczestnik nie może przenosić na osoby trzecie praw lub obowiązków związanych z uczestnictwem w Konkursie, w tym prawa do Nagrody.
- Organizator ma prawo zweryfikować, czy warunki uczestnictwa w Konkursie zostały spełnione.
- Organizator jest uprawniony do wykluczenia Uczestnika z udziału w Konkursie lub odmowy przyznania Nagrody, jeżeli okaże się, że dany Uczestnik działa sprzecznie z Regulaminem lub nie spełnia warunków uczestnictwa w Konkursie, określonych w Regulaminie.
§ 4. Zgłoszenie konkursowe
- Warunkiem wzięcia udziału w Konkursie jest przesłanie zgłoszenia konkursowego, na który składa się:
1) formularz konkursowy (Załącznik nr 1 do Regulaminu do pobrania na: https://laurdostepnosci.integracja.org/formularz-zgloszeniowy);
2) dokumentacja obiektu w formie zdjęcia, rysunku, nagrania wideo obiektu budowlanego, tj. budynku mieszkalnictwa wielorodzinnego, budynku użyteczności publicznej, budynku zamieszkania zbiorowego, z uwzględnieniem § 3 ust. 2 Regulaminu;
3) kopia, w postaci elektronicznej, podpisanej zgody właściciela lub zarządcy zgłaszanego obiektu budowlanego lub przestrzeni na udział w Konkursie (do pobrania wraz z formularzem na: https://laurdostepnosci.integracja.org/formularz-zgloszeniowy); - Zgłoszenie konkursowe mogą zgłaszać osoby fizyczne będące pracownikami, przedstawicielami podmiotów, o których mowa w § 3 ust. 2 Regulaminu.
- Zgłoszenie konkursowe może być zgłaszane przez osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z zastrzeżeniem § 3 ust. 2 Regulaminu.
- Organizator może poprosić o dostarczenie dodatkowych informacji (np. planów obiektu itp.), które pomogą w rzetelnej ocenie zgłoszenia konkursowego.
- Zgłoszenie konkursowe musi być złożone w postaci elektronicznej. Zgłoszenie konkursowe należy złożyć wysyłając je przez stronę internetową www.laurdostepnosci.integracja.org (zakładka: FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY)
- Zgłoszenie konkursowe w postaci elektronicznej należy przesłać zgodnie z wytycznymi:
1) maksymalny rozmiar pliku lub plików łącznie nie może przekroczyć 25 MB
2) pliki powyżej 25 MB powinny być dostarczone przez wirtualny dysk (np. WeTransfer), do którego link powinien znajdować się w treści formularza. - Termin składania zgłoszeń konkursowych upływa 31 lipca 2024 r. o godz. 23:59. Decydująca jest data dostarczenia. Organizator zastrzega sobie możliwość wydłużenia terminu składania zgłoszeń konkursowych.
- Zgłoszenia udziału w Konkursie niespełniające warunków formalnych lub złożone po terminie nie zostaną dopuszczone do udziału w Konkursie.
- Wyłączną odpowiedzialność za treść przesłanych zgłoszeń konkursowych ponoszą zgłaszający, w szczególności poprzez udział w Konkursie zgłaszający oświadcza, że przesłane zgłoszenie konkursowe nie narusza obowiązującego prawa.
§ 5. Kryteria oceny zgłoszenia konkursowego
- Po zakończeniu naboru zgłoszeń konkursowych, Organizator w porozumieniu ze Współorganizatorem wybierze maksymalnie 20 spośród zebranych zgłoszeń konkursowych, które:
1) spełniają wymogi formalne określone w Regulaminie;
2) przedstawiają najciekawsze rozwiązania, wyróżniające się kompleksowością i wpisują się w ideę projektowania uniwersalnego, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1 Regulaminu, w celu zaprezentowania ich Kapitule Konkursu. - Kapituła pełni funkcję Jury.
- Kapituła dokona oceny zgłoszeń konkursowych, kierując się kryteriami uwzględniającymi:
1) rozwiązania funkcjonalno-techniczne;
2) zasady projektowania uniwersalnego;
3) funkcjonalność i ergonomię proponowanych rozwiązań pod kątem użytkowników z różnymi rodzajami niepełnosprawności, osób starszych i rodzin z dziećmi;
4) walory architektoniczno-wizualne;
5) uniwersalność rozwiązań;
6) innowacyjność;
7) kompleksowość;
8) skalę zmiany. - Kapituła Konkursu podejmuje decyzje zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy składu.
- Decyzja Kapituły jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
§ 6. Nagroda
- Nagrodą w Konkursie jest:
1) tabliczka okolicznościowa oraz
2) nagroda finansowa w wysokości 10 000,00 zł przekazana wygranemu podmiotowi w każdej kategorii, o którym mowa w § 3 ust. 2 Regulaminu, na dalszą poprawę dostępności, uatrakcyjnienie obiektu i jego otoczenia lub inne działania sprzyjające integracji mieszkańców (np. instalacja obiektów małej architektury, w tym np. ławki, stojaki na rowery, piaskownice dla dzieci czy nasadzenia roślinności). - Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach:
1) kategoria 1: obiekt mieszkalny – za zaadaptowany obiekt o funkcji mieszkalnej lub zamieszkania zbiorowego, który w największym stopniu spełnia wymagania dostępności, lub w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności;
2) kategoria 2: obiekt użyteczności publicznej i usług lokalnych – za zaadaptowany obiekt o funkcji usługowej lub inny obiekt użyteczności publicznej, który po przeprowadzonych zmianach wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością, osób starszych i rodzin z dziećmi. - Nagrody przyznawane są przez Kapitułę Konkursu, która reprezentując środowiska eksperckie, przeprowadza ocenę zgłoszonych obiektów.
- Kapituła zastrzega sobie prawo przyznania dodatkowego wyróżnienia, poza głównymi nagrodami w konkursie.
- Laureaci zostaną poinformowani pocztą elektroniczną do 30 sierpnia 2024 r.
- Nagrody zostaną wręczone podczas Wielkiej Gali Integracji organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych wraz z ogłoszeniem wyników Konkursu.
- Wartość Nagród wskazanych w ust. 1 obejmuje wszystkie podatki i inne obciążenia publicznoprawne, które wynikają z otrzymania Nagród przez Laureatów. W przypadku Laureatów będących osobami prawnymi wartość nagrody podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jako przychód osoby prawnej.
§ 7. Procedura odwoławcza
- W przypadku naruszenia Regulaminu Uczestnikom przysługuje prawo do złożenia pisemnego odwołania w terminie 5 dni roboczych liczonych od dnia ogłoszenia wyników Konkursu.
- Odwołanie dotyczące Konkursu można składać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: laurdostepnosci@integracja.org lub na adres pocztowy Organizatora.
- Odwołania zgłoszone po upływie wskazanego w ust. 1 terminu nie będą rozpatrywane.
- Odwołanie powinno zawierać: imię, nazwisko, adres e-mail oraz opis, powód i uzasadnienie.
- Odwołania będą rozstrzygane w terminie 14 dni od daty otrzymania zgłoszenia.
- Zgłaszający odwołanie zostanie powiadomiony o rozpatrzeniu odwołania pisemnie – na adres wskazany w zgłoszeniu odwoławczym lub za pośrednictwem poczty elektronicznej – na wskazany adres e-mail.
§ 8. Dane osobowe
- Administratorem danych osobowych przetwarzanych w ramach Konkursu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji z siedzibą w Warszawie, ul. Dzielna 1 (kod: 00-162), KRS 0000102130, NIP 524 13 92 300, REGON: 011942877. Dane kontaktowe: tel. 22 530 65 70, e-mail: integracja@integracja.org.
- Dane osobowe przetwarzane będą dla celów organizacji Konkursu, wydania przyznanych nagród oraz właściwego wykonania innych praw i obowiązków wynikających z regulaminu Konkursu, zgodnie z zasadą minimalizacji danych.
- Podstawą przetwarzania danych jest dobrowolna zgoda, wyrażona poprzez dostarczenie Formularza zgłoszeniowego – zgodnie z artykułem 6. Ust. 1. RODO.
- Czas przetwarzania danych osobowych: informujemy, iż dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji wymienionego w pkt. 2 celu.
- Przysługuje Państwu prawo dostępu do swoich danych osobowych oraz prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z administratorem, korzystając ze wskazanych powyżej danych kontaktowych.
- W przypadku naruszenia przepisów ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
- Państwa dane osobowe nie są przekazywane do odbiorców w państwach trzecich, tj. poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG).
- Administrator danych dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych.
- Organizator udostępni Współorganizatorowi dane osobowe Uczestników Konkursu.
- Współorganizator informuje, że jako odrębny administrator, będzie przetwarzał dane osobowe w celu:
1) wyłonienia Laureatów Konkursu, na podstawie realizacji prawnie uzasadnionych interesów Współorganizatora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO), polegających na współorganizacji Konkursu poprzez opiniowanie nadesłanych zadań konkursowych, zasiadanie w Kapitule Konkursu, działań związanych z rozliczeniem przeznaczenia Nagrody;
2) wydania Laureatom Konkursu Nagród oraz ich rozliczenia na podstawie realizacji obowiązku prawnego ciążącego na Współorganizatorze, jako przyrzekającym Nagrodę (art. 6 ust. 1 lit. c RODO);
3) publikacji na oficjalnych profilach BGK w portalach społecznościowych oraz stronie internetowej Współorganizatora informacji dotyczących Konkursu oraz jego Laureatów w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO), polegających na promowaniu działalności BGK;
4) dochodzenia roszczeń związanych z Konkursem i obrony przed nimi jako realizacji prawnie uzasadnionych interesów Współorganizatora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO);
5) wykorzystania i rozpowszechnianie danych w postaci wizerunku i wypowiedzi Uczestników Konkursu, utrwalonych na wykonanych przez BGK lub na jego zlecenie materiałach (zdjęcia, filmy), na podstawie wyrażonej przez nich zgody (art. 6 ust. 1 lit. a RODO), o której mowa w § 9 ust. 4 Regulaminu. - Dane osobowe będą przetwarzane przez Współorganizatora przez okres niezbędny do zorganizowania oraz rozliczenia Konkursu, a także przez czas ustalania i dochodzenia ewentualnych roszczeń związanych z Konkursem.
- Podanie danych jest niezbędne do wzięcia udziału w Konkursie, ich niepodanie uniemożliwi rozpatrzenia zgłoszenia.
- Każdej osobie przysługuje prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych opartego na prawnie uzasadnionym interesie administratora, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
- Odbiorcami danych mogą być podmioty wspierające Współorganizatora w zakresie usług prawnych, doradczych, rozliczeniowych, marketingowych oraz IT. Odbiorcami danymi będą także portale społęcznościowe, na których Współorganizator będzie publikował materiały zwiazane z Konkursem i jego Laureatami.
- W sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych przez Współorganizatora można kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych BGK, pod adresem: iod@bgk.pl.
§ 9. Postanowienia końcowe
- Regulamin podlega wyłącznie prawu polskiemu. W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie zastosowanie mają powszechnie obowiązujące przepisy prawa polskiego, w szczególności przepisy Kodeksu cywilnego i Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
- Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania nadesłanych zgłoszeń konkursowych bez ograniczeń czasowych do celów marketingowych, w tym promocji innych działań Organizatora i Współorganizatora.
- Organizator ma prawo do publikacji zgłoszonych do Konkursu materiałów graficznych oraz zdjęć w materiałach promocyjnych Konkursu oraz materiałach promocyjnych Organizatora oraz Współorganizatora.
- Nadesłane zdjęcia będą wykorzystane w materiałach promocyjnych Konkursu, w materiałach promujących i ilustrujących rozwiązania architektoniczne, m.in. w katalogu Konkursu, na stronie Organizatora i Współorganizatora, na co Uczestnik wyraża zgodę, której wzór stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu.
- Nadesłane materiały nie będą zwracane. Osoby zainteresowane odzyskaniem materiałów przesłanych w zgłoszeniu konkursowym, powinny po rozstrzygnięciu Konkursu, do końca roku kalendarzowego, w którym odbywa się Konkurs, skontaktować się z Organizatorem.
- Treść Regulaminu jest udostępniona w siedzibie Organizatora oraz na stronach internetowych Organizatora: www.laurdostepnosci.integracja.org oraz Współorganizatora: https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/fundusze/fundusz-dostepnosci/. Dodatkowe informacje na temat Konkursu można uzyskać pod numerem telefonu: 519 066 474 lub mailowo: laurdostepnosci@integracja.org.